Особливістю класичного твердопаливного котла є можливість використовувати для обігріву будь-яке паливо – від вугілля і дров до пелетів або відходів деревообробної промисловості. Але є у такого обладнання і деякі недоліки. Серед них інтенсивне горіння зі скороченням часу між завантаженнями та викид невикористаного палива, що веде до зниження коефіцієнта корисної дії котла.
Особливості використання котлів шахтного типу
Гідним представником даного типу обладнання є котел Холмова. Він складається з двох камер згоряння. В одній із них паливо тліє (горить), а в іншій проходить екзотермічна реакція, в результаті якої відбувається догорання газів, що виділяються в момент згоряння палива. Чим менше кисню присутньо в камері, тим більше газу буде виділятися.
Тепло, яке генерується в другій камері, може досягати температури 80-100 градусів. При цьому відбувається нагрів теплоносія, який знаходиться в теплообміннику. Всі продукти згоряння надходять в димар і виводяться із системи.
Способи завантаження
До особливостей котла Холмова відносять можливість завантаження палива через дверцята, розташовані у верхній частині. При цьому згоряти воно буде в нижній частині, де розміщені колосники. Товщина шару, що згорає, не перевищує 20-25 см. Поступово згоріле паливо опускається вниз, заміщаючись при цьому новою порцією. Це дозволяє зробити процес горіння безперервним.
Завдяки тому, що паливо в такому котлі закладається зверху, користувач має можливість під час горіння додавати всередину нову порцію матеріалу. Це робить використання котла Холмова максимально зручним та ефективним.
Піролізні гази
Під час згоряння палива відбувається виділення газу з шару, розміщеного над основним. Його товщина становить 20-25 см. Обсяг виділених піролізних газів залежить від кількості кисню в топці. Особливістю цього газу є те, що на етапі догоряння він виділяє велику кількість теплової енергії.
Звичайне та піролізне горіння дуже схожі. Єдине, що їх відрізняє, це те, що обсяг звичайного горіння однаковий, а виділення тепла відбувається в результаті нагрівання газу в ході горіння палива. Піролізне відрізняється тим, що відбувається одночасно в двох камерах, збільшуючи кількість теплової енергії та підвищуючи ККД котла.
Повітря, що надходить в котел Холмова, ділиться на дві частини. Близько 20% надходить до верхньої камери, де бере участь в процесі горіння. До 80% повітря потрапляє в нижню камеру, де вступає в реакцію з газами з верхньої камери.
Як відбувається горіння всередині камери допалювання?
У процесі горіння твердого палива в котлі замість вуглекислого виділяється багато чадного газу, що пов'язано з недостатнім процесом окислення. В результаті тління палива під колосником нагрівається вторинне повітря. Після цього воно потрапляє в другу камеру через отвори. В результаті збільшується обсяг повітря, що надходить, а температура горіння димових газів піднімається до тисячі градусів. Це сприяє перетворенню чадного газу у вуглекислий.
Процес контрольованого горіння
Не менш важливим для горіння і передачі тепла стає процес надходження повітря. Існує три варіанти:
- за допомогою примусового наддуву;
- через зміну кута нахилу заслінки, розміщеної на піддувальних дверях;
- шляхом установки димососа.
Процес механічного регулювання тяги
Заслінка може відкриватися механічним способом або вручну. Залежно від того, до якої температури прогрівся теплоносій, заслінка подачі повітря може закриватися або відкриватися.
У погружній гільзі знаходиться регулятор, закріплений на корпусі таким чином, щоб контактувати з теплоносієм. Регулятор є сприйнятливим до зміни температури води. При нагріванні він розширюється, діючи тим самим на шток, до якого прикріплений ланцюжок. Розтягуючись або послаблюючи, він змінює кут нахилу заслінки, пропускаючи більше або менше повітря.
Процес примусового наддуву
Він може знадобитися в декількох випадках:
- під час розпалу;
- при прискореному запуску котла та необхідності в найкоротші терміни прогріти приміщення;
- якщо використовується паливо поганої якості, в тому числі сировина з мінімальним відсотком летючих речовин.
За допомогою вентилятора можна уникнути впливу змін погоди і поганого тяги. За допомогою автоматики проводиться регулювання спалювання палива, що дозволяє підвищити його тепловіддачу та зменшити витрату.
Застосування димососа
Димосос є аналогом вентилятора, але на відміну від нього він дає можливість контролювати горіння. Також приміщення буде захищеним від можливого задимлення в разі додаткового завантаження палива в котел. Застосування димососа дає можливість уникнути проблем з горінням і пропуску чадного газу.
Переваги котлів Холмова
Однією з головних переваг твердопаливного котла Холмова з верхнім завантаженням є невибагливість у виборі палива. Це можуть бути:
- дрова, вологість яких менше 40%;
- брикети;
- вугілля, незалежно від його складу;
- пелети;
- відходи сільськогосподарського виробництва.
Використовувати паливо низької якості тут можна завдяки горінню в двох послідовно розташованих камерах. Котли піролізного типу цим похвалитися не можуть.
Переваги котлів Bizon
Компанія Bizon спеціалізується на випуску вдосконалених модифікацій котлів тривалого горіння. Вся продукція має необхідні паспорти та інші документи, що доводять її ефективність та безпеку.
При виробництві обладнання торгової марки Бізон використовуються новітні інженерні розробки, постійно проводяться роботи над удосконаленням наявних технологій. Наприклад, однією з нових розробок компанії стала зміна форми теплообмінника. У попередніх моделях використовувалася полочна конструкція, яка була перероблена на горизонтальні цільнотягнучі труби, що дозволяє отримувати максимальну кількість тепла.
Компанія випускає три різні модифікації устаткування:
- з автоматикою і димососом;
- з механічним регулюванням тяги;
- з блоком управління та вентилятором.
Всі моделі котлів торгової марки Бізон пройшли випробування, за результатами яких отримали відповідні сертифікати, що підтверджують їх якість, безпеку та ефективність.
Компанія має ліцензійний договір з Холмовим на створення та обслуговування котлів цієї торгової марки.