Системи автономного опалення з кожним роком стають все більш популярними. Незважаючи на фізичні й фінансові витрати, якими супроводжується її установка, через кілька років можна оцінити результативність та відчути серйозну економію. Серед всіх видів котлів одним з найбільш популярних є твердопаливний. Він відрізняється високою ефективністю та економічністю. Але вибравши для обігріву приміщення саме це обладнання, необхідно врахувати ряд нюансів, серед яких необхідність монтажу буферної ємності або теплоаккумулятора.
Що таке теплоаккумулятор і для чого він потрібен?
Теплоаккумулятор, або буферна ємність – прилад у вигляді бака, який грає одну з головних ролей в системі опалення. Його основним завданням є накопичення надлишкової енергії, яка при необхідності може використовуватися в подальшому. Наприклад, якщо з якоїсь причини температура теплоносія зменшиться або котел перестане працювати.
До інших можливостей теплоаккумулятора відносять:
- використання відразу кількох джерел тепла в одній системі;
- економія на паливі до 50%;
- можливість уникнути перегріву системи завдяки стабілізації температурного режиму;
- можливість автоматизації обігріву та захисту від повного охолодження приміщення завдяки контролю температури теплоносія;
- можливість продовжити період експлуатації обладнання та налагодити роботу системи опалення;
- відсутність необхідності постійно стежити за рівнем вугілля або дров;
- безпека та зручність експлуатації твердопаливного котла.
Крім того, при наявності буферного бака паливо буде повністю згорати, що дозволить заощадити на ньому, а чистку котла доведеться проводити набагато рідше.
Як використовується твердопаливний котел?
Устаткування працює на твердому паливі (деревині, вугіллі, торфі й т. д.) і використовується для вироблення енергії. Твердопаливні котли відрізняються високою інерційністю. Їх називають економічними завдяки тому, що теплова енергія, яка виробляється, зберігається тривалий період за умови постійного надходження в топку палива. Щоб досягти такого результату, необхідний теплоакумулятор. Як він працює?
Якщо температура при згоранні палива піднімається до критичних позначок, буферна ємність забирає на себе надлишки енергії, накопичуючи та зберігаючи її до того моменту, коли вона може знадобитися. Тому її витрати даремно не відбуваються.
При зниженні температури в системі накопичена теплоакумулятором енергія починає поступово витрачатися. Відбувається це тоді, коли ефективність роботи котла знижується через відсутність нової порції палива. Тому функція буферної ємності полягає не тільки в накопиченні зайвої теплової енергії, а й у підтримці оптимальної температури в приміщенні. Як правило, це може знадобитися в той час, коли немає можливості додати паливо, наприклад, вночі.
Таким чином теплоаккумулятор запобігає перегріванню котла, через що агрегат здатний вибухнути, і підтримує оптимальний температурний режим при необхідності.
Переваги та недоліки теплоаккумулятора
Розберемо, якими перевагами володіє буферна ємність:
- захист котла від перегріву;
- відсутність необхідності постійно додавати нову порцію палива в котел і скорочення рівня його завантаження до 50%;
- економічність роботи котла;
- зручність використання системи опалення та її безпека;
- можливість суміщення з різними джерелами;
- можливість використання для системи ГВП в літній час;
- продовження терміну експлуатації котла;
- відсутність необхідності спеціального обслуговування;
- можливість використовувати потужний котел в приміщенні з невеликою площею;
- автоматизація системи опалення і робота в статичному режимі.
При використанні твердопаливного котла дуже важливо регулярно стежити за рівнем енергії, що виробляється. Це дозволить уникнути його перегріву, що загрожує руйнуванням обладнання або навіть його вибухом. Теплоаккумулятор дозволяє уникнути цього, забираючи надлишки енергії на себе.
Незважаючи на величезну кількість переваг використання буферної ємності, є у неї й певні недоліки, які також важливо враховувати:
- додаткові витрати на створення системи опалення за рахунок високої вартості теплоаккумулятора;
- якщо система не використовується тривалий час, при запуску потрібно не менше 4 годин для прогріву приміщення;
- необхідність наявності значної площі для установки буферної ємності.
Однак ці недоліки відносні і при необхідності їх можна усунути. Наприклад, щоб будинок швидше прогрівся при першому запуску котла, досить встановити в систему електричний тен, який буде використовуватися для тимчасового обігріву. А кошти, витрачені на його покупку, можна вважати виправданими, оскільки теплоаккумулятор робить використання системи опалення комфортним та безпечним.
Як розрахувати обсяг теплоаккумулятора?
Буферні ємності Бізон мають різний обсяг (20-3000 л), висоту і форму. Щоб визначити показник, який підійде для конкретного приміщення, враховують обсяг споживаного тепла і площу будинку. Для розрахунку оптимального обсягу буферної ємності використовують формулу:
Q = c × m × (T1-T2), в якій
Q – кількість енергії, яку потрібно витратити;
M – маса використовуваного теплоносія;
С – питомий показник теплоємності;
(T1-T2) – різниця температур.
Отримане значення підлягає коригуванню в залежності від використовуваного виду палива, наявності утеплення, кліматичної зони і т. д. Наприклад, в приміщенні площею 200 м2 оптимально використовувати ємність об'ємом 1000 л.
Як підключити теплоаккумулятор?
Довірити установку буферної ємності краще фахівцю, оскільки будь-яка неточність здатна порушити роботу системи, пошкодити її елементи або навіть стати причиною перегріву котла. Для приміщення невеликого розміру підійде найпримітивніша схема:
- твердопаливний котел;
- теплоаккумулятор;
- трубопровід;
- циркуляційні насоси, завдання яких – переміщення теплової енергії в системі.
Така схема підійде для систем, в яких тиск однаковий на всіх ділянках.
Щоб система опалення була максимально надійною, а приміщення добре прогрівалося навіть у сильні морози, рекомендують використовувати більш складну схему:
- твердопаливний котел;
- теплоаккумулятор;
- теплообмінник;
- манометр, здатний стабілізувати тиск в системі;
- датчик температури води в системі;
- магнієвий анод, завдання якого полягає в захисті теплобака від появи на його стінках накипу.
У такій системі верхня точка котла підключається до подачі тепла, а нижня призначена для подачі холодної води. Щоб контролювати температуру теплоносія і надовго зберігати вироблене тепло, в дану систему слід підключити змішувальний блок. Його монтують до трубопроводу.
Якщо необхідно автоматизувати систему опалення, використовують складні конструкції. Але займатися цим повинні виключно спеціальні служби.
Придбати теплоаккумулятор Бізон за доступною ціною пропонуємо в нашій компанії. Ми довгий час працюємо на ринку і реалізуємо надійне опалювальне обладнання. Для його виробництва ми використовуємо виключно якісні сучасні матеріали і строго дотримуємося контролю якості на всіх етапах виготовлення.
Вся продукція має сертифікати якості, що доводить її відповідність вимогам безпеки. Здійснюючи покупку у нас, ви отримуєте гарантію на будь-яке обладнання ТМ Бізон.
При необхідності ми допоможемо підібрати котел та інше обладнання індивідуально під ваші потреби.