Під час монтажу системи опалення з твердопаливним котлом важливо облаштувати димохід. Він призначений для виведення продуктів згоряння назовні. Якщо вибрати димар із невідповідного матеріалу або неправильно його використовувати, він поступово засмічується і тому періодично потребує чищення. Якщо його не проводити, можливі серйозні наслідки. Розглянемо, як правильно це робити?
Необхідність чистки димоходу
Чому так важливо регулярно проводити чистку димоходу? Щоб відповісти на це питання, спочатку необхідно розібратися, як він працює.
Димохід встановлюється в системі опалення спільно з твердопаливним котлом. В результаті згоряння вугілля, дров або іншого твердого палива відбувається виділення чадного газу. Щоб він не зміг проникнути в приміщення і заподіяти шкоду людям, використовується димар. Це труба, через яку газ і виводиться назовні.
Гази, що виділяються в процесі горіння, мають високу температуру. Змішуючись із холодним повітрям, який може проникати всередину, вони утворюють конденсат на стінках труб. Осідаючи на них, крапельки конденсату здатні пошкоджувати конструкцію.
Крім газу, в результаті згорання твердого палива утворюється сажа, яка також осідає на стінках димоходу. Особливо багато її утворюється в результаті спалювання деревини, що містить велику кількість смоли. Сажа, спільно з конденсатом, на стіні димоходу формує смоляну кірку, яка здатна зашкодити нормальному функціонуванню. При звуженні просвіту в димоході через цю кірку порушується тяга, що загрожує потраплянням газів у приміщення і порушенням нормальної роботи обладнання. Більш того, розпечена смоляна кірка може займатися. Тому так важливо періодично його чистити.
Способи чищення димоходу
Існує кілька способів очищення труби димоходу, кожен з яких має свої особливості.
Хімічний спосіб
Він заснований на використанні спеціальних хімічних засобів у вигляді гелю, гранул, брикетів або порошку. Наносити їх вручну не потрібно. Досить певну кількість обраного засобу додати в топку котла. Під час горіння палива речовини разом з газом будуть підніматися вгору по димоходу, потрапляючи на стінки та руйнуючи наліт, який згодом просто обсипається вниз. Тому залишиться тільки видалити сажу з топки.
Незважаючи на простоту використання, у хімічного методу очищення димоходу є один істотний недолік. Таким способом не вийде позбутися сильного забруднення.
Механічний спосіб
Часто одного хімічного способу очищення димоходу може виявитися недостатньо. Тому доводиться додатково використовувати механічні методи. Поєднання двох способів дозволяє якісно видалити будь-який наліт. Спочатку використовується хімічний спосіб, який дозволяє зробити відкладення більш м'якими. Потім вони зчищаються механічним способом. Для цього можуть використовуватися йоржі, шкребки, щітки, трос із гирею.
За допомогою щіток вдається ефективно очистити теплообмінник, а скребки більше підійдуть саме для видалення нальоту зі стінки димоходу. Найпростіше це зробити через вигрібну кишеню або ревізійний отвір. Але якщо їх немає, доведеться здійснювати всі маніпуляції зверху, забравшись на дах. Доступні місця очищаються за допомогою щітки або скребка. Для важкодоступний місць використовується трос із гирею. Здійснюючи поступальні рухи проводиться поступове очищення труби.
Якщо чистка димоходу проводиться зверху, важливо продумати страховку, надіти зручне взуття, маску та окуляри.
Як уникнути скупчення забруднень у димоході?
Запобігти скупченню сажі та інших забруднень на стінках димоходу неможливо. Але є кілька способів, які допоможуть зменшити їх кількість. Для цього необхідно:
- Провести утеплення димоходу, використовуючи мінеральну вату, штукатурку, зробивши цегляну кладку. Завдяки тому, що різниця температур всередині та на поверхні димоходу буде незначною, процес конденсації газів стане мінімальним.
- Періодично рекомендується проводити профілактичну чистку.
- Відмовитися від спалювання в топці деревини з великою кількістю смол, оскільки саме вони осідають на стінках труби, формуючи тверду смоляну кірку, від якої складно позбутися.
- Уникати попадання в топку будь-якого сміття, особливо поліетилену, гуми та інших відходів.
- Не допускати використання занадто вологої деревини для опалення. Це дозволить уникнути активного відкладення конденсату на внутрішній поверхні труби.
Разом з трубою димаря періодично необхідно проводити очистку теплообмінника і топки котла, адже всі ці деталі також схильні до забруднення, через що ефективність роботи системи опалення може бути мінімальною.
Щоб зменшити кількість сажі, що виділяеться при горінні, необхідно забезпечити повне згорання твердого палива. Щоб досягти цього, роботу котла встановлюють на максимальну потужність.
Важливо, щоб всі перераховані способи використовувалися комплексно, а не окремо. Тільки так вдасться досягти бажаного результату.
Не менш важливим є матеріал, використаний для облаштування димаря. Швидше за все забруднення накопичуються в цегляній трубі.
Які нюанси потрібно врахувати при чищенні димаря?
Перш ніж почати очищення труби димоходу, важливо ознайомитися з деякими нюансами. Вони дозволять зробити роботу більш якісною:
- Спочатку проводять розм'якшення відкладень із застосуванням хімічних речовин і тільки потім починають механічне чищення.
- Починати очищення димоходу можна тільки після того, як котел повністю охолоне. Винятком є випадки, коли труба димоходу сильно забруднена. За такої умови чистка починається тоді, коли теплоносій ще не повністю охолов.
- Перед тим, як купувати щітку або йорж для очищення труби, важливо уточнити її розміри та діаметр.
- Для проведення очищення використовується технологічна заглушка. Якщо її немає, доведеться підніматися на дах будівлі.
- Якщо передбачається проводити хімічну очистку труби димоходу, важливо спочатку детально вивчити інструкцію з використання речовини. Важливо в точності її дотримуватися.
- Важливо проводити чистку перед початком і після закінчення сезону опалення. Якщо сажа накопичується дуже активно, чистку проводять один раз на кілька місяців.
Дотримуючись перерахованих порад і рекомендацій, вдасться ефективно очистити трубу димоходу та досягти якісної роботи котла. Після проведення робіт здійснюється перевірка результату з використанням ліхтарика. При цьому оцінюється як якість очищення, так і цілісність самого димоходу, яка могла бути порушена при недбалому використанні гирі.
Якщо все зроблено правильно та якісно, після чергового запуску котла неприємний запах у топковому приміщенні буде відсутній.